Translate

2014/05/14

Престоялите салати са канцерогенни

Престоялите салати са канцерогенни

Истински коктейл "Молотов" от нитрати и пестициди има в плодовете и зеленчуците. Дали нивото на химикалите в тях е нормално или е над допустимите норми купувачът на практика няма как да разбере, предупредиха лекари.
Престоялите салати са канцерогенни, те отключват рак. Това заяви вчера проф. Донка Байкова - преподавател по хранене и диететика в Медицинския университет в София и заместник-председател на Българското дружество по диететика. Причината на практика са нитратите, просмукали се в марулите, лука, репичките и зелето от азотните торове, с които се третират насажденията за по-високи добиви.

Под въздействието на оцета, лимона и другите подкиселители, с които приготвяме салатите, когато престоят, те се превръщат в опасни нитрити. Въпросните нитрити под въздействието на киселините в стомаха от своя страна се превръщат в нитрозамини. Когато те се свържат със съставките на белтъка, стават канцерогенни.

Затова зелените салати трябва да се консумират веднага и в никакъв случай престояли, особено когато са омекнали, категорична бе проф. Байкова.

Сериозни гастро-ентероколити зачестяват в последно време от химикалите, с които се пръскат плодовете и зеленчуците. Три такива тежки случая имах само за една вечер в понеделник, разказа водещата диетоложка. Все повече идват хора не със свръхтегло, а именно с отключени заболявания в резултат на отрови в храните. Най-често става дума за болки в корема. Отключват се и редица онкологични заболявания, разказа още тя.

Пестицидите, независимо че са разтворими във водата, когато са в по-висока норма от позволената остават в зеленчуците и плодовете. Те отключват редица алергии. Същевременно възможностите на организма ни да се справя с тях намаляват непрекъснато, тъй като той трябва да се бори постоянно с различни отрови.

По-уязвими към отровите в храните са децата и юношите, бременните и кърмачките, възрастните и хората след тежки заболявания в оздравителен период. Тяхната имунна защита е слаба, адаптационните възможности на организма им са намалени.

По думите на проф. Байкова единият от вариантите е да приемаме повече антиоксиданти и фибри, за да неутрализираме отровите до известна степен. Другата е да ядем истинско кисело мляко с лактус бацилус булкарикус, който балансира гнилостните процеси в стомаха и подпомага изхвърлянето на отровите.

No comments:

Тученица (Portulaca oleracea)

Тученица (Portulaca oleracea) Тученицата, известна още като Portulaca oleracea, е широко разпространено растение, което расте в нарушени тер...