Translate

2016/11/06

Отглеждайте си джинджифил за вкусни рецепти и здраве

Отглеждайте си джинджифил за вкусни рецепти и здраве


grow-ginger-8fbf9f994daf23bea08e5fe7d7bceda9

Според множество изследвания, джинджифилът има много терапевтични свойства. Най-известен е със способността си да облекчава симптоми на стомашночревни смущения, включително морска болест.

Изследване чиито резултати бяха оповестени още през 2007 година разкрива, че джинджифилът всъщност лекува симптомите, изпитвани при морска болест по-добре от някои изписвани без рецепта лекарства. Способността на джинджифила да облекчава гадене, виене на свят, повръщане и обливане със студена пот го прави добър избор за лечението на разстроен стомах, често срещано състояние при бременните.
Изследване чиито резултати бяха оповестени още през 2007 година разкрива, че джинджифилът всъщност лекува симптомите, изпитвани при морска болест по-добре от някои изписвани без рецепта лекарства. Способността на джинджифила да облекчава гадене, виене на свят, повръщане и обливане със студена пот го прави добър избор за лечението на разстроен стомах, често срещано състояние при бременните.

И понеже е пролет, представяме на вашето внимание следната пречистваща супа:

Детоксикираща супа от джинджифил и пиле


ginger-chicken-soup-96523a6286b29aff879a4159f248ce5b

Рецепта на Мелиса Хамилтън и Крситъфър Хъшаймър
8 порции

Съставки

1 глава лук, нарязана на филийки
2 стръка целина, нарязани
240 г обелен джинджифил, нарязан пръчици с дължина от 1.3 см (1/2′)
2 скилидки чесън, смачкани
10 зрънца черен пипер
1 органично пиле на 7 части (2 пилешки гърди, 2 цели бутчета, 2 крилца, гърба на пилето)
Кашерна сол
Кориандър листа (по желание)

Приготовление

1. Смесете първите 5 съставки в голяма тенджера с дебело дъно. Добавете пилешкото месо като сложите гърдите най-отгоре. Добавете 6.8 литра вода (за предпочитане фирлтрирана или изворна), оставете супата да заври на средно силен огън. Сложете капака като го оставите леко отхлупен. Намалете огъня, оставете да къкри докато пилешките гърди почти уврат, около 30 минути. Извадете пилешките гърди на чиния; оставете ги да изстинат, захлупете ги и ги сложете в хладилника. Оставете супата да къкри незахлупена докато съставките са напълно разварени, още около два и половина часа. Върнете пилешките гърди в супата да се стоплят отново, за около 5 минути.
2. Извадете пилето от бульона. Когато изстине достатъчно, накъсайте месото; махнете кожата и костите. Сложете ситен гевгир върху друга голяма тенджера; прецедете бульона, като оставите само чист бульон, който трябва да бъде около 8 чаени чаши. Добавете сол на вкус.
3. Стоплете супата отново. Разделете пилешкото между купите. Разпределете равномерно. Украсете супата с листа кориандър по желание.
Наздраве.
ginger-garden

Отглеждане на джинджифил у дома или в градината

За щастие, отглеждането на джинджифил в градината е по-лесно, отколкото мислите. Тази билка се отглежда супер лесно.
Някои от условията, които джинджифилът абсолютно предпочита са засенчено място, филтрирана слънчева светлина, топло време и влажност. Джинджифилът също така предпочита богатите, влажни и рехави почви. Джинджифилът не вирее добре при скреж, пряка слънчева светлина, силни ветрове или блатисти, подгизнали от вода почви.
Макар че често се начира „джиджифилов корен”, частта от растението, която всъщност събираме и ядем се нарича коренище. Най-добрият начин да завъдим растението джинджифил е да си намерим коренище от приятел или от разсадник; обаче, ако не можете, купете си от супера. Непременно гледайте коренището да е свежо, сочно и с гладка кора.
Добра идея е да накиснете купеното от магазина коренище във вода за една нощ, понеже може да е било третирано със забавящи растежа химикали. В идеалния случай, най-добре е да намерите органичен джинджифил. Обаче, ако го вземете от приятел, изваден от земята, оставете го да засъхне 24-48 часа, преди да го засадите в средно голяма добре дренирана саксия (с диаметър 40 см или 14 инча), в която можете да засадите три средно големи коренища.
Добрата почва и компост са особено важни за захващане на растението джинджифил. Също така е важно растението да е в почва, която свободно се дренира, за да не подгизне от вода. Богатият на хранителни вещества компост ще поддържа джинджифила влажен. Можете да използвате компост от градината или да си набавите от разсадник почва с оборска тор за повече хранителна стойност.
След като сложите пръста в контейнера, нарежете накиснатия джинджифилов корен на малки парчета. Сложете парчетата в почвата на 5 до 10 см дълбочина (2-5 инча). Покрийте с почва и оборски тор добре. Необходимо е да създадете правилната среда за растежа на джинджифила, той се нуждае от много влага, така че е важно редовно да го поливате. Поливайте го ежедневно или през ден. Внимавайте почвата да не подгизне от вода, така че добрият дренаж ще предпази коренището от загниване. Също така е важно контейнера да е на топло. Ако можете да го поставите на слънчево място, това ще му е достатъчно. Ако до контейнера не достига достатъчно слънчева светлина, можете да го сложите под лампа. Джинджифилът се нуждае от непрестанна температура от 24 градуса по С (75 по F).
Ако ще го садите в градината, най-добре е да посадите джинджифила в края на зимата или в началото на пролетта на място на завет, предпазвано от ветровете и на непряка слънчева светлина. В градината джинджифилът достига зрялост след осем до 10 месеца растеж; обаче, някои хора казват, че можете да си чупите мънички парченца от корена след около четири месеца. Най-добрият момент да го оберете е когато листата му погинат.
Когато джинджифилът е готов за прибиране, просто използвайте малка лопатка, за да извадите коренищата и да отделите част от тях, която да използвате. Можете освен това да посадите тези парчета веднага отново и/или да запазите останалите за кулинарни нужди. Най-добре можете да запазите джинджифила както си е с кората; обаче, можете също така да го обелите, нарежете и замразите.
Джули Уилсън


No comments:

Portulaca Oleracea

  La maggior parte delle persone non sa quanto sia importante questa pianta: Portulaca Metodo semplificato con istruzioni: Ricerca della Por...