Не си доспиваме, слушаме музика прекалено силно, храним се еднообразно...
Тези навици могат сериозно да навредят на здравето ни. А защо не ги променим?
1. На обяд винаги сме на салата
Решаваме, че тежим с няколко килограма повече, отколкото е редно, но не искаме да се откажем от обяда с колегите или приятелките. Решението намираме в салатата. Понякога този избор крие и лоши изненади. Добавянето на мазнина, крутони и сосове превръща салатата в калорично ястие. Ако пък се спрем на съвсем диетичен вариант, рискуваме да си останем леко гладни и да компенсираме недостига при следващите хранения.
2. Спим по-малко от 8 часа
Всички ние имаме нужда от 7 до 9 часа сън. Често обаче решаваме да съкратим нощната почивка - лягаме късно, ставаме рано и трупаме умора, която постепенно се превръща в хронична. Това може да доведе до проблеми със сърдечносъдовата система, до нарушаване на хормоналния баланс и напълняване.
3. Слушаме музика прекалено силно
Вярно е, че на улицата и в градския транспорт е приятно да сложим слушалките и да слушаме любимата си музика на път за работното място. Опасността идва от продължителността на това занимание и силата на звука, който често увеличаваме прекалено много, за да се изолираме от градския шум. Повечето устройства МРЗ стигат до 120 децибела, а звук със сила над 85 децибела вече може да доведе до увреждане на слуха. Ако човекът, седящ до вас, чува музиката от слушалките ви, непременно трябва да я намалите.
4. Носим лещи постоянно
За съжаление при някои жени това предизвиква неразположение. Очите произвеждат по-малко сълзи, лигавицата се изсушава и това е предпоставка за конюнктивит. Рисковете от инфекция са по-малки, ако ползвате лещи за еднодневна употреба.
5. Не използваме конец за чистене на зъби
Миенето на зъбите (продължителност - минимум 3 минути) не е достатъчно! Винаги остават местенца, недостъпни за четката, особено ако зъбите ни не са добре подредени. Решението на проблема е в специалния медицински конец. Той е евтино и ефикасно средство за устна хигиена. Когато тя не е на необходимото ниво, може да се стигне до бактериални инфекции, възпаление на венците и дори до загуба на зъби. Погрижете се навреме за вашата усмивка!
6. Караме със свален прозорец на колата
Щом дойдат топлите дни, прозорецът на шофьора често е отворен, а през него навлиза замърсеният градски въздух. Така само за половин час поглъщаме 45% от обичайното количество нечист въздух, което достига до дробовете ни всеки ден. Затворянето на прозорците е единственото предпазно средство в случая.
7. Не се вслушваме в тялото си
Болки в гърба и ставите, парене в стомаха, умора - всички тези признаци не са за подценяване. В претовареното ежедневие не-винаги ни остава време да се вслушаме в това, което ни казва тялото. Постепенно то привиква с болката, която започва да изглежда като нещо обикновено, а всъщност говори за стрес, за малко или повече сериозно заболяване. Намалете темпото и отделете един час за посещение при лекаря.
8. Подражаваме на приятелките си
Лошите навици на приятелите често са заразителни и неусетно им се поддаваме. Съществуват данни, според които, ако близък приятел е напълнял, това може да се случи и с нас. Например, ако той е любител на аперитива и често сме заедно, трудно ще откажем да му правим компания. Подобно нещо става и ако приятелите ни предпочитат заведенията за бързо хранене. По-добре е да си намерим приятелка, която обича да спортува!
No comments:
Post a Comment