ЛИПСАТА НА ЙОД НИ „ВЗИМА АКЪЛА”
По никакъв начин не можете да влезете в работния ритъм? …
Трудно се съсредоточавате, бързо се уморявате? Причината може да бъде дефицитът на йод - много важно вещество, чиито запаси постоянно трябва да се попълват.
Лекарите знаят, че летните жеги не минават без последствия за организма. Те повишават разхода на жизненоважни елементи, в частност на йода. А ако той не постъпва с храната в организма в достатъчни количества? Тогава се развива йододефицит - състояние, в което сме изпадали всички, даже извън зависимостта на сезона. Според статистиката йоден дефицит днес изпитват повече от 2 млрд. жители на земята.
ПЪРВИ ВЪПРОС: КЪМ КАКВО ВОДИ ЙОДНИЯТ ДЕФИЦИТ?
Всички, които имат дефицит на йод в организма си, са с повишен риск от развитие на йододефицитни заболявания: от увеличение на щитовидната жлеза до тежки разстройства в умственото и физическо развитие. Всичко това се случва, защото щитовидната жлеза не може да работи пълноценно без достатъчно количество йод. На този малък орган с тегло 30-40 г природата е отредила голяма и значима роля: производството на жизненонеобходими хормони, които ни защитават от много проблеми. Субстратът за синтеза на тези хормони е йодът.
ВТОРИ ВЪПРОС:ОТКЪДЕ ДА СИ НАБАВИМ ЙОД?
За да наситим организма с йод, всеки ден трябва да консумираме в достатъчно количество продукти, в които той се съдържа:
• морска риба;
• миди;
• скариди;
• калмари;
• морско зеле.
Но в реалния живот нещата стоят по друг начин. Ние не получаваме необходимото количество йод, рибата не присъства на трапезата ни достатъчно често, обикновено се храним с месо, зеленчуци, макарони и други продукти, които не съдържат този жизненоважен елемент. Затова непременно трябва да приемаме йод допълнително.
ТРЕТИ ВЪПРОС: КОЛКО ЙОД НИ Е НЕОБХОДИМ?
След изследване на съдържанието на йод в храната, при което не се развива гуша, Световната здравна организация установи следните нормативи за потребление.
• 90 мкг за деца от 0 до 6 години.
• 120 мкг за деца в училищна възраст (от 6 до 12 години).
• 150 мкг за възрастни (от 12 г. и нагоре).
• 250 мкг за бременни и кърмачки.
фактическото средно потребление на йод на населението е 40-80 мкг на ден. Това означава, че всекидневно средният жител на България трябва да получава допълнително 100-150 мкг йод, за да насити щитовидната жлеза и да бъде здрав и бодър като след почивка на море.
ЧЕТВЪРТИ ВЪПРОС: КАК ДА ЛИКВИДИРАМЕ ЙОДОДЕФИЦИТА?
Веднъж и завинаги не може да се ликвидира. От задължително редовно потребление на йод се нуждаят всички, особено децата, подрастващите, бременните и кърмачките, хората в детеродна възраст.
Така че не може да се мине без всекидневното приемане на препарати, съдържащи фиксирана, физиологична доза йод.
ПЕТИ ВЪПРОС: КАКЪВ ЙОДЕН ПРЕПАРАТ ПРЕПОРЪЧВАТ ЛЕКАРИТЕ?
За профилактика на йодния дефицит повече от 50 години в световната практика широко се използват препарати на йодистия калий. Те са създадени не само за лечение, но и за профилактика. Трябва да подчертаем, че профилактичната доза не се отличава от лечебната. Например подрастващите трябва да приемат 100 г йод, независимо дали имат, или нямат гуша. Същото се отнася и за бременните и кърмещите жени, които трябва да приемат допълнително по 200 мкг йод независимо от размера на щитовидната жлеза.
Дозите йод, които се препоръчват при провеждане на йодна профилактика:
• за деца до 12 години: 50-100 мкг йод на ден;
• за подрастващи и възрастни: 100-200 мкг йод на ден;
• за бременни и кърмещи жени: 200 мкг йод на ден.
В заключение можем да цитираме думите на пионера на йодната профилактика D.Marine (1923 г.): „Един милиграм профилактика струва повече от хиляди милиграма лечение”.
No comments:
Post a Comment