КАКВО ДА ПРАВИМ ПРИ ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА?...
АКО БОЛЕДУВАМЕ С ТЕМПЕРАТУРА...
Когато скалата на термометъра се качва нагоре, какво да правим?...
Когато възрастен човек боледува и температурата му започва да се качва рязко нагоре, трябва да знае две особено важни правила.
Правило 1
Не бързайте да смъквате температурата си по-ниско от 38-39 градуса по С с лекарства или с водни процедури. Ако се опитате да го направите, ще попречите на организма да се бори с инфекцията по естествен път. Сваляйки температурата си, вие давате шанс на инфекцията да се развива и да причини усложнение на организма. След това ще се наложи продължително лекуване с антибактериални лекарства (антибиотици), с което за дълго време ще загубите работоспособността си.
Правило 2
Не вземайте средства, които могат изкуствено да повишат температурата и да нанесат на организма необратима вреда.
Към тях спадат
►алкохолът;
►компресите със спирт и със синап;
►парене в сауната или горещ душ и вана;
►електрическо одеало и горещи напитки (чай от малина например).
Организмът се бори с високата температура с интензивно изпотяване. Потта се изпарява от повърхността на тялото, охлажда организма и го предпазва от прегряване.
Затова всеки, който боледува с повишена температура, трябва до помни следното:
►При висока температура не завивайте нито децата, нито възрастните с дебели завивки и не ги обличайте в топли дрехи, които ще попречат на тялото да се охлажда.
►Завийте болния с леко одеяло с памучен чаршаф, който да може да попива влагата. Същото важи и за възглавницата.
►Обуйте на болния чорапи, на тялото - дълга памучна нощница, които да обират потта, но и да не позволяват преохлаждане.
►Интензивното потене е съпроводено с бързо обезводняване, особено при децата, при слаботелесните и при възрастните хора. За да се избегне това обезводняване, болният е длъжен да пие с мярка чиста вода (най-добре минерална) и да приема хранителни добавки със съдържание на калций и на магнезий.
No comments:
Post a Comment