БОЛКИ В КОРЕМА-"ТЪМНАТА ИНДИЯ В МЕДИЦИНАТА"...
Не ги пренебрегвайте!...
Болките в корема са много често срещащи се оплаквания и затова с основание неведнъж се връщаме към тях. Защото с болки може да започне и протече заболяване на всеки един от органите в коремната кухина. Това са заболяванията на хранопровода, стомаха и червата (гастрит, язва, рак, стенози, ентерити, колити, апендицит и др.), черния дроб и жлъчните пътища (холелитиаза, холецистит), панкреаса, пикочо-половата система (нефролитиаза, извънматочна бременност, аборт и цр.). Болки в корема могат да се появят и при инфекциозни и паразитни болести, заболявания на ендокринната, двигателната, дихателната, сърдечно съдовата и нервна система. Характерът на болките се определя от нервните структури в коремните органи, видът и стадият на заболяването. Коремните органи получават нервни влакна от: вегетативната нервна система (нервус вагус исимпатикус), цереброспиналните (гръбначномозъчни) нерви и т.н. Това създава многообразие от комбинации и клинични изяви на болката.
Вегетативната болка
Нарича се още висцерална, тя е тъпа, дълбока или остра, пристъпна, коликообразна, трудно се локализира, променя се по интензитет и намалява при натиск върху нея или промяна на положението на тялото. Комбинира се и с други вегетативни смущения - гадене или повръщане. Такава е най- често болката при жлъчно- каменната болест (болка в дясно подребрие, която се излъчва към дясното рамо или плешката), при бъбречно- каменната болест (болка в кръста с излъчване към съответната страна на корема и пикочния мехур), при еластичния колит (съпроводена с подуване на корема).
Соматичната болка
Получава се от дразнене на гръбначно-мозъчните влакна и е по-често постоянна, дълбаеща, пареща. Усилва се при натиск върху заболелия орган, както и при промяна на положението на тялото, при тичане, кашляне. Тя се локализира точно. Такава е болката при неусложнена язвена болест. Явява се предимно на гладно (при дуоденална язва), слаба до остра с излъчване към гърба, облекчава се при приемане на храна.
Апендикуларната болка
Тя се появява с различен интензитет в дясната коремна половина и постепенно се локализира в долния сегмент, засилва се при натиск.
Слаби или силни, поради многообразието си на клинични изяви, коремните болки налагат своевременно уточняване. Това е особено наложително при
Острата коремна болка
Тя може да е симптом на т. нар. остър корем - когато органът, източник на болката, е пред перфорация или е вече перфорирал с опасна последица - перитонит и фатален край при несвоевременно диагностициране. Такива са болките при остър апендицит, перфорирала язва на стомаха или дванадесетопръстника, перфорирала киста, “преплитане“ на червата. До остър корем може да се стигне при остър хо лецистит, панкреатит, аборт, извънматочна бременност и др. В тези случаи своевременната диагностика, установяване на перфорацията или угрозата от такава е от огромно значение, защото единствено успешно е своевременното оперативно лечение. Всяко забавяне може да струва живота на пациента.
Затова внимателно при коремни болки! Когато болките в корема са необичайни, появяват се за пръв път, с неизяснена причина - потърсете лекаря! Това е гаранция за своевременна диагностика и успешно лечение - хирургическо или консервативно – медикаментозно.
No comments:
Post a Comment