И билките имат странични ефекти
Когато говорим за билки, повечето от нас си мислят колко полезни са те. Билките могат да дадат значително подобрение на състоянието и симптомите при много от заболяванията. Те са добър помощник на медиците и широко се използват във фармацевтичната индустрия. Но и билките имат странични ефекти и те могат да навредят на здравето, ако не внимаваме при приготовлението им.
Затова, когато става въпрос за билки има няколко особености, които трябва да се вземат под внимание:
произволният прием на билки може да бъде опасен,
самостоятелното приготвяне на билкови извлеци може да доведе до превишаване на допустимата доза,
приемът на билки за по-продължителен период от време и в големи количества може да доведе до сериозни странични ефекти,
неправилното комбиниране на билки и медикаменти може да доведе до сериозни, животозастрашаващи състояния (включително вътрешни кръвоизливи).
Поради изброените причини е важно да се знае, че продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.
Не е желателно пациента сам да определя от каква билка се нуждае, нито как точно да я приеме.
По-долу са разгледани някои от по-често използваните билки, които приети неправилно може да имат негативни последствия за организма. Тяхното описание само доказва още веднъж, че най-важното се крие в правилната дозировка и приложение.
Маточина
Маточината е лековита билка, с аромат на лимон. Тя сред петте най-успокояващи билки - премахва тревогата, раздразнението, повишава работоспособността и ни помага да се съсредоточим. Маточината е мек спазмолитик.
Тя е помощник в храносмилането, при увеличаване на апетита, метеоризъм, генитален херпес, безсъние и тревожност. Има антибактериално, спазмолитично, хипотензивно (понижаване на кръвното налягане) действие. Съдържа висока концентрация на антиоксиданти.
Прилага се под формата на чай, тинктура, кремове или мехлеми.
В нейния състав обаче влиза веществото цитрал, което притежава и слаботоксично действие. Трябва да се знае, че ако се пият отвари или чай с маточина ежедневно в продължение на 2-3 седмици, като странични ефекти може да се появи:
главоболие,
виене на свят,
запушване на носа.
Маточина е безопасна, само когато се прилага в препоръчаните дози и в продължение на не повече от 30 дни. В противен случай тя може да прояви токсичното действие и да доведе до:
мигренозни пристъпи,
нарушения на съня,
сериозна умора,
разстройство на вниманието,
сънливост,
поради което трябва да се приема с повишено внимание при работа с машини, както и при шофиране.
Особено се усилва действието й при комбинация с валериана, а приема със седативни и антипсихотични лекарства е абсолютно забранен.
Маточината може да повиши вътреочното налягане, както и да предизвика сърцебиене. Използва с повишено внимание при пациенти с глаукома.
Предварителни проучвания показват, че съставките на маточината могат да блокират свързването на тироид-стимулиращ хормон (TSH) към неговия рецептор. Затова пациенти с проблеми с щитовидната жлеза, като например болест на Грейвс, трябва да избягват приема на тази билка. Маточина може да повлияе негативно на хормонално-заместителната терапия.
Маточина не се препоръчва на бременни или кърмещи жени, поради липса на налични научни доказателства за нейното влияние.
Сред възможни странични ефекти от прекомерния и продължителен прием на билката се изброяват:
контактен дерматит,
локално зачервяване,
парене,
парестезии,
остатъчна пигментация и кожни реакции дразнене при прилагане върху кожата,
седация,
обостряне на кожни дразнения,
гадене,
диария.
Маточина, отглеждана върху почви наситени с олово може да бъде токсична за организма.
Пелин
Още Хипократ е писал, че пелинът лекува женските болести и възбужда апетита. Използва се за различни храносмилателни проблеми като загуба на апетит, разстроен стомах, увреждане на жлъчния мехур и чревни спазми.
Пелинът се прилага за лечение на треска, чернодробна болест, инфекции и червеи, за увеличаване на сексуалното желание, като тоник и за стимулиране изпотяването.
Директно върху кожата се налага за лечение на рани и при ухапване от насекоми. Маслото от пелин се влага в състава на сапуни, козметика, парфюми.
На основата на пелина в края на 19 - началото на 20 век се е правил абсентът - алкохолна напитка, която е водила до пристрастяване. Наблюдавали се различни нарушения на нервната система и халюцинации до т.нар. пелинова епилепсия.
Пелинът се използва в някои алкохолни напитки. Вермут например е вид вино, което е ароматизирано с екстракти от пелин.
Пелинът е безопасен, когато се приема в препоръчителните дози и за кратък период от време. В противен случай, натрупването му в организма може да доведе до:
припадъци,
увреждане на мускулите (рабдомиолиза),
бъбречна недостатъчност,
безпокойство,
проблеми със съня,
кошмари,
повръщане,
стомашни спазми,
замайване,
тремор,
задържане на урина,
силна жажда,
изтръпване на ръцете и краката,
парализа,
смърт.
Няма достатъчно данни дали локалното приложение на пелин за по-дълъг период от време е опасно.
Пелинът е противопоказан при бременност и кърмене, поради риск от увреждане на плода, както и от спонтанен аборт.
Препоръчва се избягването му още при: алергии, порфирия, конвулсивни нарушения, включително епилепсия
Пелинът може да намали ефективността на лекарства, използвани за предотвратяване на гърчове, включително фенобарбитал, примидон, валпроева киселина, габапентин, карбамазепин, фенитоин и други.
Друга опасна комбинация е с лекарства за лечение на язва (напр. циметидин, ранитидин, омепразол).
Тази билка може да повиши ефекта на алкохола, затова ограничете приема на алкохол, докато използвате този продукт.
Коприва
Тази билка притежава кръвоспиращо действие, помага при проблеми с жлъчката, хроничен бронхит, хиперплазия на простатата, инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците (нефролитиаза), алергии, сенна хрема, остеоартрит, вътрешни кръвоизливи, включително маточни кръвотечения, кръвотечение от носа, анемия, уголемен далак, диабет и други ендокринни смущения, стомашни киселини, диария, астма, белодробна конгестия, обрив и екзема, предотвратяване на признаците на стареене, пречистване на кръвта и като общо тонизиращо средство.
Копривата повишава контрактилитета на матката. Знахарките още в древността са я използвали като средство, предизвикващо аборт.
Бременните жени трябва да се въздържат от употребата на коприва! Не е подходяща и в период на кърмене.
Тя е противопоказна и при атеросклероза на съдовете, хипертония, ракови заболявания на матката и простатата.
Вредното влияние на копривата се проявява, когато тя се използва по неподходящ начин и за срок по-голям от шест месеца. Тогава тя може да причини:
стомашни оплаквания,
изпотяване.
Не е желателно комбинирането на коприва с лекарства за високо кръвно налягане: каптоприл, еналаприл, лосартан, дилтиазем, фуроземид, фуроземид и други - това
може да доведе до рязко спадане на кръвното,
което може да има негативни последствия.
Друга неподходяща комбинация е между билката и литий - тя може да намали скоростта на изхвърляне на лития от тялото, което може да доведе до неговото натрупване в организма и съответно до странични ефекти.
Тъй като копривата има способност да
понижава кръвната захар, при приема й заедно с лекарства за контролиране на диабета,
нивата на кръвната захар може да спаднат до твърде ниски стойности,
което има сериозни последствия. Неудачни са комбинациите с: глимепирид, глибурид, инсулин, пиоглитазон, хлорпропамид, глипизид и други.
Опасна е комбинацията с варфарин - може да се забави кръвосъсирването на кръвта, което да доведе до кръвоизливи.
Докосването на растението може да предизвика дразнене на кожата.
Поради силното й пикочогонно действие да не се комбинира с други диуретици.
Мента
Наричана от мнозина "женска билка", ментата намалява болката и неприятните усещания по време на месечния цикъл. Облекчава мускулните и съдовите спазми, притежава антихипертензивно действие (намалява налягането при хипертония), помага при стомашни колики. Използва се при настинка, кашлица, киселини в стомаха, гадене, повръщане, диария, бактериален свръхрастеж на тънките черва и наличие на стомашни газове.
Ментовото масло се нанася върху кожата при главоболие, болки в мускулите, нервни болки, зъбобол, възпаление на устата, ставни болки, сърбеж, алергичен обрив, бактериални и вирусни инфекции и за отблъскване на комарите.
Мента е безопасна, когато се приема в нормални дози и за не дълъг период от време. В противен случай билката може да предизвика някои нежелани ефекти, включително:
киселини,
алергични реакции,
зачервяване на лицето,
главоболие,
възпаление на устата.
Ментолът, съдържащ се в растението, намалява кръвното налягане. Затова хипотониците трябва внимателно да приемат чай от мента или запарки.
Ментолът забавя сърдечната дейност и усложнява работата на дихателния център, което може да предизвика влошаване на здравословното състояние при страдащите от бронхиална астма и брадикардия.
Три чаши ментов чай дневно могат да предизвикат дори у здравите мъже намаляване на ерекцията, за сметка на спадане на налягането в половия член и влошаване на неговото кръвоснабдяване.
По време на бременност и кърмене може да се приема мента, но в минимални количества и не твърде често.
Ментовото масло може да бъде вредно при ахлорхидрия - липса на солна киселина в стомаха. Също така следва да не се приема заедно с медикаменти, които понижават стомашната секреция: циметидин, ранитидин, низатидин и други.
Приема на мента в комбинация с циклоспорин може да увеличи риска от нежелани ефекти от този медикамент. Поради тази е опасна и комбинацията с: амитриптилин, халоперидол, пропранолол, верапамил, диазепам, омепразол, нелфинавир, диклофенак, ибупрофен, мелоксикам, варфарин, глипизид, триазолам.
Лайка
Лайката е използвана от традиционната медицина в продължение на хиляди години, понеже притежава силни противовъзпалителни и спазмолитични свойства, успокоява стомаха при гастрит и язва, помага за възстановяването на лигавиците. Ползваме я често, най-вече при настинка и грип.
Дори в САЩ, лайката е сред най-известните съставки за направата на билков чай.
Предозирането обаче може да предизвика при жените:
отпускане на гладката мускулатура на матката,
проблеми в менструалния цикъл,
усложнения при бременност, включително
опасност от спонтанен аборт.
Освен това постоянната употреба на лайка възпрепятства всмукването на желязото от храносмилателната система в кръвта, което може да доведе до
анемия поради недостиг на желязо.
В големи дози може да предизвика сънливост и повръщане. Макар и рядко, се проявяват алергии
Кремовете с лайка при някои хора може да предизвикат алергична екзема, а също и дразнят очите. Ефектите от продължителната употреба лайка не са известни.
Съдържащия се в лайката кумарин, натрупан в организма при продължителен прием, може да доведе до
разреждане на кръвта.
Честата употреба на лайка в комбинацията с някои лекарства може да е неподходяща. Такива лекарства са: седативни лекарства (депресанти на ЦНС) - пентобарбитал, фенобарбитал, секобарбитал, фентанил, морфин, бензодиазепини, кетоконазол, триазолам, тамоксифен, варфарин, лекарства за разреждане на кръвта, антитромбоцитни лекарства, аспирин, болкоуспокояващи като ибупрофен и напроксен.
Лайката също би могла да взаимодействат с добавки като: гинко билоба, чесън, жълт кантарион и валериан.
Консултирайте се с педиатър, преди да дадете лайка на малкото бебе, както и ако кърмите.
В големи количества е изключително неподходяща при рак на гърдата, рак на матката, рак на яйчниците, ендометриоза или маточни фиброми, като може да повлияе на нивата на естроген в организма. Може да намали ефективността на противозачатъчните хапчета.
Подбел
Подбелът е ефикасно отхрачващо средство - спомага за намаляване отока на лигавицата и освобождаване от секрета. Значително редуцира болките в дробовете и успокоява кашлицата. Използва се при астма, задух, ларингит, бронхити; при възпаления на стомаха, червата и пикочните пътища; локално за лечение на рани, язви и ревматизъм.
Въпреки полезните си качества, подбела следва да се приема с повишено внимание и се смята за опасен от мнозина.
Съдържа токсични вещества - акалоиди на пиролизидина, които могат да предизвикат венооклузивна болест на черния дроб (възпаление, свързано със застоя на кръвта в органа). Отварата от тази билка повишава налягането в малкия кръг на кръвообращението, което е противопоказано за хората, страдащи от сърдечни заболявания.
Билката да не се приема при бъбречни и чернодробни заболявания!
Токсична е при продължителна консумация - опасност от повишаване на кръвното налягане и риск от канцерогенност и мутагенност!
Не се препоръчва по време на бременност и кърмене - може да причини вродени дефекти и увреждане на черния дроб!
Възможна е появата на алергични реакции.
Комбинирането на подбел с някои лекарства може да бъде опасно и да крие рискове. Прекомерните дози от билката може да намалят ефективността на лекарствата за високо кръвно налягане, като: каптоприл, еналаприл, лосартан, валсартан, дилтиазем, амлодипин, хидрохлоротиазид, фуроземид.
Лекарства, които черния дроб разгражда, може да взаимодействат с подбела, който да засили токсичното им действие за организма. Това прави опасно комбинирането му с карбамазепин, фенобарбитал, фенитоин, рифампин, рифабутин.
Подбелът може да забави съсирването на кръвта, като са увеличи шансовете за образуване на синини и кървене.
Някои лекарства, които забавят кръвосъсирването, като клопидогрел, диклофенак, ибупрофен, напроксен, далтепарин, еноксапарин, хепарин, варфарин не са подходящи за комбиниране с подбел, особено за по-продължително време.
Жълт кантарион
Той е може би най-популярния природен антидепресант с успокояващо действие. Премахва също спазмите на храносмилателната система, притежава противовъзпалителни свойства.
Но внимание! Жълтият кантарион повишава чувствителността на организма към ултравиолетовите лъчи. Ако приемате средства с тази билка, по-добре се въздържайте от дълго излагане на слънце или посещения в солариум.
Жълтият кантарион е полезен и безопасен, когато се използва по предназначение. При продължителна употреба може да се появят:
горчивина в устата,
болки в черния дроб,
запек.
При предозиране пък предизвиква:
вялост,
сънливост.
Жълтият кантарион е абсолютно противопоказен за прием в комбинация със седативни лекарства и особено с антидепресанти, поради значително засилване на действието им.
Жълт кантарион е неподходящ за бебетата и малките деца - следете внимателно за билката, когато приготвяте чай за вашето бебе. Не е препоръчителен по време на бременност и кърмене.
Бъдете внимателни също, ако приемате фоточувствителни лекарства като хлорпромазин и тетрациклини.
Отново наблягаме, че посочените странични ефекти се наблюдават основно при прекомерна употреба - консумиране на билката в големи количества и за дълъг период от време. Алергичните реакции са редки и само някои хора са предразположени към тях.
Когато приемате специфични лекарства прочетете внимателно листовката и проследете за неподходящи комбинации на медикамента с различни храни и билки. За повече информация се консултирайте с вашия лекар или фармацевт.
Но не забравяйте - въпреки че и билките имат странични ефекти, редовното пиене на чай може да бъде изключително полезно за вашия организъм. Важното е да не се прекалява, а за разнообразие - сменяйте често билките за направата на вашия чай.
No comments:
Post a Comment