Билката е известна като „чудото на народната медицина“
Черният бъз е изключително популярен с антитоксичните си качества. Наричан още „български женшен“, черният бъз е описван като невероятно полезен още в древността. Знаменитият Петър Димков казва за него, че е „най-силната българска билка”.
Бъзът се оказва невероятно полезен при множество болестни състояния, например при срив на имунната система, ангина, настинка, температура, анемия, проблеми с кръвното, респираторни заболявания, хемороиди, импотентност, възпаления на бъбреците, възпаления на пикочните пътища и много други.
Къде да го намерите?
Има го навсякъде, но трябва да побързате, защото птиците ще изкълват узрелите плодове.
Имайте предвид, че между бъз и бъзак има разлика. За рецептата са нужни добре узрели плодчета бъзак, които приличат на боровинки и се берат в края на август и в началото на септември.
Желателно е да си потърсите чисти райони, но ако нямате възможност край по не натоварени пътища също е вариант.
Та да се върнем на рецептата
Сироп от черен бъз
Вземаме голям стъклен буркан от 3 или от 5 литра. Измиваме добре бъзовите китки и ги изсушаваме на слънце. Оронваме зърната с помощта на вилица. Слагаме 4-5 см захар на дъното на буркана и редим 3 см ред бъз, 3 см ред захар. И така повтаряме редовете, като най-отгоре слагаме 5 см захар. Връзваме гърлото на буркана с марля( аз нямах, затова използвах салфетка) и оставяме буркана на тъмно място.
Държим го така 30 дни, а след това започваме да го разбъркваме всеки ден в продължение на 10 дни с дървена лъжица. Прецеждаме готовата течност през двойна марля (като натискаме хубаво да изтече) и насипваме в сухи буркани или бутилки.
Добре е да направим съхранение на сироп от бъз на тъмно и студено място, най-добре в хладилник. Трайността на този сироп може да е повече от 2 години.
No comments:
Post a Comment