Translate

2022/05/08

Алфа липоева киселина: полезни свойства

 

       Алфа липоева киселина: полезни свойства





Антиоксидантите представляват субстанции с изключително високо биологично значение за организма, тъй като предпазват от натрупване на така наречените свободни кислородни радикали, които водят до различни по тежест клетъчни увреждания.

Продължителният дефицит на антиоксиданти в организма се асоциира с развитие на разнообразни прояви, вариращи от намалена мускулна маса и сила, понижена имунна защита, хронична умора до чернодробни увреждания и развитие на туморни клетки.

Малко са субстанциите в организма, които се произвеждат по естествен път и за които не е необходим внос с храната или с прием на медикаменти и добавки, като най-известният представител е глутатион, чиито нива бързо и главоломно се понижават и изчерпват при продължителен прием на лекарствени средства (особено препарати с изразена чернодробна токсичност като например парацетамол, много антибиотици, химиотерапевтици, кортикостероиди), при определени заболявания, както и при наличието на многобройни вредни навици (честа консумация на спиртни напитки, тютюнопушене, нездравословно хранене, хроничен стрес и преумора, наличие на професионални вредности на работната среда).

Важен антиоксидант с мощно действие и многобройни ефекти по отношение на регулацията на редица физиологични процеси е алфа липоевата киселина (ALA), известна още и като тиоктинова киселина (тиоктова киселина). По същество представлява мастна киселина, която се синтезира в минимални количества от човешкия организъм.

Натуралната биоактивна форма на субстанцията е така нареченият R-изомер (дясно въртящ изомер), докато S-изомерът (ляво въртящ изомер) е синтетичната форма на киселината, получена за първи път през 1952 година.

Редица проучвания сравняват ефективността на двете форми и откриват съществени различия, като натуралната форма е многократно по-активна и полезна, за разлика от синтетичната.

Някои хранителни продукти съдържат R-изомера на алфа липоевата киселина, но в минимални количества, което в комбинация с минималното му усвояване, ги прави не особено подходящ източник на субстанцията.

Добър източник са хранителните добавки, съдържащи мастната киселина, самостоятелно или в комбинация с други антиоксиданти (витамини, минерали, аминокиселини).

В последните години ALA добива все повече популярност и се радва на многобройна публика, първоначално само в спортните среди (способства редукцията на теглото, подобрява мускулната сила и улеснява трупането на мускулна маса), но и в терапията на редица социално значими заболявания, като най-богат опит е наличен в терапията на пациентите със захарен диабет и неговите усложнения (диабетна невропатия, диабетна ретинопатия).

Изображение: Yikrazuul, Public domain, via Wikimedia Commons; Benjah-bmm27, Public domain, via Wikimedia Commons

Алфа липоева киселина: полезни свойства и биологични функции
Мастната киселина се отличава с добра водо- и мастноразтворимост, което не може да се каже за голям процент от другите антиоксиданти, тъй като те са или предимно водоразтворими или предимно мастноразтворими.

Това нейно свойство е една от причините за многобройните функции, които изпълнява в организма:

участие в енергийния метаболизъм: мастната киселина подпомага превръщането на глюкоза от въглехидратите, поети с храната
повишаване на инсулиновата чувствителност, подобряване на инсулиновия и глюкозния метаболизъм
силен антиоксидант: подпомага изчистването на организма от натрупаните свободни кислородни радикали, подпомагайки по този начин намаляването на клетъчните увреждания и дегенеративни процеси
стимулиране производството на глутатион: приемът на субстанцията води до значимо повишение на ендогенно продуцирания мощен антиоксидант глутатион, който подпомага процесите на детоксикация
възстановяване нивата на други антиоксиданти: алфа липоевата киселина възстановява нивата на витамин С и витамин Е, които се отличават също като изразени антиоксиданти
повишение на нивата на коензим Q10
хелатор за тежки метали: субстанцията притежава способността да свързва и отстранява от организма арсен, живак, желязо, кадмий и други
подобряване на липидния профил
повишение на индивидуалната имунологична резистентност, намаляване риска от инфекции
повишение продукцията на ацетилхолин, представляващ важен посредник в невротрансмисията
протективен ефект по отношение на редица структури, особено изразен по отношение на клетките на ретината и кожата
Източници на алфа липоева киселина (ALA)


Субстанцията може да бъде набавена с храната, като при оптимален хранителен режим и лица без подлежащи здравословни проблеми и рискове тези количества са напълно достатъчни.

Известни количества от антиоксиданта се съдържат в следните продукти:

зеленчуци: спанак, броколи, грах, брюкселско зеле, моркови, картофи
мая
месо, особено телешко и пилешко
месни продукти и вътрешности: черен дроб, сърце, бъбреци
Мастната киселина, приета с храната, се усвоява трудно и слабо, тъй като бързо се разгражда от стомашните ензими. Допълнителен фактор, намаляващ нейните нива, е топлинната обработка на продуктите.

Наличието на рискови фактори, хронични заболявания и увреждания, както и непълноценната диета, са честа причина за недостатъчни нива на субстанцията в организма.

В тези случаи, след консултация със специалист, се препоръчва прием на хранителни добавки, подбрани индивидуално според нуждите на конкретния пациент. Често се предпочитат комбинирани продукти, богати на определени субстанции в зависимост от състоянието на пациента. Особено благоприятни комбинации са ALA с витамини от група В, витамин А, селен, L-карнитин, цинк, хром.

Препоръчителна дневна доза
Регулацията на хранителните добавки не е така строга и стриктна, както е с медикаментозните средства, като широкият диапазон от дози е във връзка с по-ниските рискове от токсичност при прием на добавки.

Според различни източници дневните дози на алфа липоевата киселина варират в изключително широки граници, в зависимост от здравословното състояние на пациентите, наличието на подлежащи заболявания, рискови фактори и други.

Според тези фактори дневната доза се подразделя на:

20 до 100 милиграма: при употреба на добавката с профилактична цел от здрави лица
600 до 800 милиграма: при наличие на захарен диабет и леки когнитивни нарушения
600 до 1800 милиграма: при пациенти с налични усложнения вследствие захарния диабет, като диабетна невропатия и ретинопатия
При част от експерименталните проучвания дозите са прилагани парентерално, под формата на венозна инфузия, но в аптечните мрежи можете да откриете субстанцията само под формата на добавки за перорална употреба (таблетки, капсули).

В някои козметични продукти, предназначени за борба с процесите на стареене на кожата, като например кремове, лосиони и други мазила, също се съдържа алфа липоева киселина, обикновено в концентрации между два и десет процента.

В повечето продукти ALA е представена в равни процентни съотношения от своите два изомера. Препаратите, съдържащи чиста R-ALA (дясно въртящият изомер, натуралната форма), са изрично обозначени и ще ги познаете лесно, тъй като цената им е значително по-висока.

Алфа липоева киселина: полезни свойства и показания за приложение


Субстанцията може да се използва с профилактична цел за повишаване на имунната защита, намаляване щетите, нанесени от свободните кислородни радикали и поддържането на оптимално тегло, но също така намира своето място и приложение в терапията на редица заболявания, от които с най-голямо значение е нейното приложение при пациенти със захарен диабет.

Захарен диабет и неговите усложнения
ALA се прилага от една страна при лица, рискови за развитие на диабет и страдащи от метаболитен синдром (наднормено тегло, повишени нива на холестерола и триглицеридите, инсулинова резистентност), тъй като подобрява инсулиновата чувствителност и глюкозния метаболизъм, но от друга страна намира приложение в терапията на късните усложнения на диабета, главно диабетната невропатия и ретинопатия.

Многобройни проучвания в областта показват значително подобряване на симптомите при лица с диабетна полиневропатия, като е налице намаляване на болковия синдром, мравучкането и изтръпването на крайниците, подобряване сетивността за допир и топлинни въздействия, които се наблюдават при заболяването. Наблюдава се подобряване на нервната проводимост и чувствителност.

Своевременното включване на алфа липоева киселина към стандартната антидиабетна терапия намалява рисковете от развитие на ретинопатия, тъй като предпазва клетките на ретината от различни увреждащи въздействия.

При невродегенеративни заболявания
Приложението на ALA при редица заболявания, протичащи с прогресивно увреждане на нервните структури и когнитивен упадък, е все още в процес на задълбочени проучвания и анализ.

Резултатите при експерименти с животни и при приложение на ограничен брой пациенти показва подобряване на симптомите при пациенти с болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер, множествена склероза, деменция при болестта на Pick.  

Обнадеждаващи резултати се налице при едновременно приложение на субстанцията с други антиоксиданти, като е налице подобрение на невротрансмисията, възстановяване на когнитивния дефицит, подобряване на паметта.

Сърдечно-съдови заболявания
Повишен интерес представляват получените резултати при приложение на алфа липоева киселина в комбинация с L-карнитин при лица с коронарна съдова болест. Наблюдава се изразено понижаване на кръвното налягане, облекчаване на клиничните прояви на състоянието, намаляване на дозата на приеманите лекарствени средства.

Подобряването на липидния профил и глюкозния метаболизъм води до известна редукция на риска от развитие на атеросклероза и сърдечно-съдови инциденти, инсулт и други.

Заболявания на очите
Алфа липоевата киселина повлиява благоприятно структурите на окото и намалява риска от развитие на много, свързани с възрастта дегенеративни заболявания на очите, като макулна дегенерация, катаракта, но също и глаукома (осъществява невропротекция на зрителния нерв), болест на Wilson (основен е ефектът като хелатор, тъй като заболяването се характеризира с изразено отлагане на мед в различни структури на организма, включително и очите).

В спорта
Почитателите на фитнеса, силовите тренировки и феновете на кардио тренировките вероятно познават благотворния ефект на ALA, като субстанцията е често срещан компонент в редица спортни добавки.

Алфа липоевата киселина подобрява издръжливостта, способства за натрупване на мускулна маса, а също тока спомага и редукцията на излишните килограми, справяйки се с оксидативния стрес и подобрявайки усвояването на въглехидратите.

Често се прилага преди тренировка, като дозите са в порядъка на 50 до 400 милиграма дневно, приети еднократно или двукратно.

Подробна информация може да намерите в раздел Спорт:

»Алфа липоева киселина като спортна добавка

Други приложения на алфа липоева киселина
Локално субстанцията се прилага за намаляване на пораженията, нанесени от оксидативния стрес върху кожата. Ранната поява на фини линии и повърхностни бръчки лесно може да бъде предотвратена посредством употреба на козметични продукти, съдържащи ALA, коензим Q10, витамин Е и други.

Според данните от различни проучвания се съобщава за ефективност от пероралната (или парентерална) употреба на мастната киселина при синдром на хронична умора, някои чернодробни заболявания, както и при Лаймска болест, като се наблюдава редукция на клиничните признаци, подобряване на общия здравословен статус, намаляване на риска от усложнения, свързани с основното заболяване.

Възможни нежелани ефекти при прием на алфа липоева киселина
Субстанцията се отличава с добър профил на безопасност и нисък риск от развитие на странични прояви и реакции на токсичност.

При чувствителни пациенти са възможни поява на диспептични оплаквания, зачервяване и сърбеж по кожата при локална употреба, нарушения в съня.

При употреба на многократно по-високи от препоръчителните дневни дози са възможни замаяност, гадене, повръщане, стомашно дразнене, повишено образуване на газове, диария, световъртеж. При прием на гладно, особено при лица със захарен диабет или с изразена инсулинова резистентност е възможно рязко спадане на кръвната захар, проявяващо се клинично под формата на главоболие, слабост, загуба на съзнание.

Поради липсата на достатъчно информация за ефективността и безопасността на субстанцията при деца, бременни жени и кърмачки, не се препоръчва употребата на ALA от тези групи пациенти.

С повишено внимание се прилага при лица с хронични бъбречни или чернодробни увреждания, както и при пациенти с тиаминов дефицит (хронични алкохолици, болни от нервна анорексия).

За намаляване на риска от развитие на токсични прояви и странични ефекти се препоръчва консултация със специалист и проследяване на пациентите, приемащи едновременно добавката и някои от следните групи медикаменти:

лекарства за лечение на захарен диабет: употребата на ALA с медикаменти, използвани в терапията на диабет, може да доведе до рязко спадане на кръвната захар и необходимост от промяна на дозата, поради което се препоръчва периодично проследяване нивата на кръвната захар
лекарства за щитовидната жлеза
противовъзпалителни средства
антибиотици
по време и след химиотерапия
Понякога здравословното хранене и редукцията на вредните навици се оказват закъсняла мярка и е необходим прием на средства, възстановяващи баланса в организма.

За намаляване на щетите, нанесени с времето и с наша помощ (при неглижиране на здравословното състояние, при подлежащи заболявания), се препоръчва оптимален прием на антиоксиданти. Тези незаменими съюзници в борбата с оксидативния стрес осигуряват необходимите сили на организма сам да се справи с всички неблагоприятни въздействия от околната среда.


No comments:

БЪЛГАРСКИЯТ СИМВОЛ IYI и ЕКСПЛОАТИРАНЕТО МУ В ТУРСКАТА ФИЛМОВА ИНДУСТРИЯ И ЛИТЕРАТУРА

  БЪЛГАРСКИЯТ СИМВОЛ IYI и ЕКСПЛОАТИРАНЕТО МУ В ТУРСКАТА ФИЛМОВА ИНДУСТРИЯ И ЛИТЕРАТУРА Имаме 11000 последователи , които са посочили за пър...