Translate

2024/11/16

БЪЛГАРСКИЯТ СИМВОЛ IYI и ЕКСПЛОАТИРАНЕТО МУ В ТУРСКАТА ФИЛМОВА ИНДУСТРИЯ И ЛИТЕРАТУРА

 БЪЛГАРСКИЯТ СИМВОЛ IYI и ЕКСПЛОАТИРАНЕТО МУ В ТУРСКАТА ФИЛМОВА ИНДУСТРИЯ И ЛИТЕРАТУРА

Имаме 11000 последователи , които са посочили за първи език турски. Благодарим за доверието!
Затова искаме да разсеем една заблуда у тях, вероятно зародила се от филми или художествена литература, която е далеч от исторически достоверните извори.
Да поговорим за племето кайъ/ кайе и българския символ IYI.
Тези, които са ходили в Турция, са виждали нашия знак IYI буквално навсякъде. Преди 20-тина години с държавно решение знака IYI започна да се разпространява и популяризира като уж османски знак наследен от племе кайъ/кайе. Забравят обаче, да погледнат годините. Първите сведения за това племе са от 9-ти век.
Моля, обърнете внимание, това е ДЕВЕТИ ВЕК.
Сиреч 3000 години по-късно, след като този знак се появява във Винча - неолитна култура, сродна с Градешница и Кераново. Племето кайъ се появява 3000 години след появата на знака на Балканите.
През 1987 г. Стамен Михайлов открива, че IYI се среща сред знаците на неолитната винчанска култура (която е сродна с тези на Градешница и Караново, датирана 2000 години пр Хр.).
Огромната разлика във времето между българския знака и племето кайъ не пречи на турските художествени автори просто да я пренебрегнат.
Такава нарочна грешка във времето е допустима за художествена литература и филми. За малко повече драма в историята на авторите им трябва знак. Затова с лекота могат да лепнат всеки харесал им знак в сюжетната си линия. Турските автори на сериали и романи се хващат като спасителен пояс за племето кайъ и го нарочват за създател на българския знак. Това във филми и романи е нормално. То не е историческа истина, Никой не го интересува историческите датировки в развлекателните жанрове.
За мощната турска киноиндустрия бе достатъчно да пришият знака върху декорите на няколко исторически сериала за да накарат обществото да го приеме и да го заобича, като свой символ. И днес стария българския знак IYI се среща из Турция по сергии, сувенири, шапки, фланелки, статуи и т.н. Но той липсва на най-важните места — в турските музеи за античност, халколит и неолит.
Това че някой народ започва да използва един знак или символ интензивно и масово, не означава, че е създаден от него.
Например: свастиката е станала популярна и известна по света като символ на хитлеризма. Но този знак не е измислен от германци. Той е ползван от индийци 5000 години преди Христа.
Едва през 19-ти век възникват закони за защита на знаци и символи от използване без разрешение на създателя им. Дотогава всеки символ или знак, който бил спечелил авторитет и популярност би могъл да бъде копиран. Всеки би могъл да се закичи с него и така лесно да придобие търсеното уважението или предимство.
Например:
Древните гърци са използвали полумесеца за символ на чистотата и доверието при богинята Афродита. Когато османците стъпват на Балканите знака на полумесеца вече е бил популярен и използван от елините вече над 2000 години. Османците харесват респекта, който буди полумесеца и го въвеждат като имперски знак около 1300-1400 г.
Моля, обърнете внимание на времевата разлика!
Много народи по същите причини са припознали знака IYI.
Но къде са най-старите епиграфски паметници с този знак?
Историческите извори сочат, че знак IYI се е ползвал на Балканите хилядолетия преди на света да се появи първия тюрк или османец.
Старобългарския знак IYI се среща по крепостни стени и керемиди от Плиска, Преслав, Силистра, Равна, Бяла и др. Присъства също върху съдове, амулети, пръстени, скали, статуи, оброчни хлябове, използван е дори за хералдически знак
Разпространението на IYI извън пределите на днешните ни земи е значително широко. Той се среща на териториите на Румъния, Чехия, Черна Гора, също в Пергамон, Мала Азия и остров Кипър. Най-изненадващо е присъствието в Южна Британия върху монети на племето дуротриги. Тези хора са наричани още болги. Келтските легенди разказват, че болгите идват от земите на Тракия -“The Thracian party become the ancestors of the second colonizing race, Firbolgs” стр.299. Тази информация е отбелязана в девето издание на Енциклопедия Британика.
No photo description available.

No comments:

БЪЛГАРСКИЯТ СИМВОЛ IYI и ЕКСПЛОАТИРАНЕТО МУ В ТУРСКАТА ФИЛМОВА ИНДУСТРИЯ И ЛИТЕРАТУРА

  БЪЛГАРСКИЯТ СИМВОЛ IYI и ЕКСПЛОАТИРАНЕТО МУ В ТУРСКАТА ФИЛМОВА ИНДУСТРИЯ И ЛИТЕРАТУРА Имаме 11000 последователи , които са посочили за пър...